MENU
Strona główna
O autorze
Księga Gości
Download
Forum
Dobra książka
Filmy
Linki
E-mail
FOTOGRAFIE
I INFORMACJE
flaga UkrainyUKRAINA
Chocim
Halicz
Kamieniec Podolski
Kijów
Lwów
Stanisławów
flaga LitwyLITWA
Troki
Wilno
POLECAM!!!
Najlepsze strony o Kresach!!!
STOPKA
gadu-gadu:
1975158

Kresy Wschodnie
©2005-2008 knapik
Tomasz Knapik | portfolio fotograficzne
Wilno - "Florencja Północy"

Obmyślając skonstruowanie niniejszego opisu nasunęła mi się refleksja, iż nie byłoby wielką przesadą porównanie obecnego Wilna do Berlina Wschodniego, biorąc za punkt odniesienia zakres prac renowacyjnych przeprowadzonych w obu miastach po upadku systemu komunistycznego u naszych zachodnich i północno - wschodnich sąsiadów. Muszę przyznać, że stolica Litwy wywarła na mnie wielkie wrażenie pod względem swej świeżości i czystości. Odrestaurowane kamienice oraz stylowo wybrukowane uliczki sprawiały odczucie niebywałego rozkwitu Wilna, o którego pięknie niech świadczy chociażby wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jak również występowanie tego miasta w 2009 roku w charakterze Europejskiej Stolicy Kultury.
Choć najwięcej turystów można spotkać na trasie między zamkiem a Ostrą Bramą (ulice Zamkowa, Wielka i Ostrobramska), biegnącą przez środek Starego Miasta, to jednak z praktycznie każdym fragmentem Wilna wiąże się jakaś niesamowita historia czy wydarzenie. Jest banałem wymieniać jego związek z Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim, którzy studiowali na tutejszym uniwersytecie, ufundowanym przez Stefana Batorego. Właśnie kompleks uniwersytecki jest największym zabytkowym zespołem budowli świeckich w mieście. To tu miała miejsce działalność o charakterze patriotyczno - edukacyjnym prowadzona przez Towarzystwa Filomatów i Filaretów... Z kolei jednym z najbardziej znanych profesorów wileńskiej wszechnicy był Joachim Lelewel, historyk i polityk, którego miejscem ostatniego spoczynku stała się tutejsza nekropolia w dzielnicy Rossa. Należy ona do najważniejszych i zarazem najpiękniejszych polskich cmentarzy. Malowniczo położona nabrała parkowego charakteru, a jej wyjątkowość, porównywalna z resztą z Cmentarzem Łyczakowskim we Lwowie, podkreślana jest dodatkowo przez bogato rzeźbione pomniki. Na Rossie pochowani są m.in. także profesor prawa, rektor Uniwersytetu Wileńskiego Bronisław Wróblewski oraz Euzebiusz Słowacki, ojciec Juliusza. Tuż obok głównego wejścia znajduje się mały cmentarz wojskowy, na którym spoczęli żołnierze polegli w latach 1919-20 oraz w czasie II wojny światowej. W jednym z grobowców złożone są prochy matki Józefa Piłsudzkiego, Marii z Billewiczów Piłsudzkiej oraz serce marszałka. Na wspólnej mogile widnieje jedynie napis: "Matka i Serce Syna".
W Wilnie znajduje się także cały szereg świątyń, z których do najbardziej znaczących należy katedra św. Stanisława. Jej początki sięgają XIV wieku, natomiast obecną, klasycystyczną formę zawdzięcza przebudowie dokonanej w ostatnich dekadach XVIII wieku wg projektu Wawrzyńca Gucewicza. W świątyni pochowani są dei gratia rex Poloniae et magnus dux Lithuaniae Aleksander Jagiellończyk oraz książę Witold. Na wzór wileńskiej katedry został przebudowany również ratusz, co widać choćby po fasadzie złożonej z sześciu kolumn.
Ta krótka charakterystyka, choć stanowi jedynie niewielki ułamek dziejów Wilna, mam nadzieje wystarczająco sygnalizuje jego silny związek z kulturą i historią Polski. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, iż stąd wywodzą się także początki państwowości litewskiej...
Na koniec pozwolę sobie zacytować przedwojennego konserwatora zabytków, Jerzego Remera: "Wilno jest prastarym tworem przyrody i dziełem wielowiekowej architektury. Wyniosłe wzgórza w centrum dawnego grodu i naturalny wał gór poza obrębem miasta oraz strzeliste wieże, szczyty i kopuły kościołów wraz z masą dachów tworzą jeden wielki kształt zamknięty, w sobie zwarty, niemal forteczny. (...) Warownia to (...) pełna jasności i słońca, w duchowem rozumieniu, pełna blasków i barw, choć krótkotrwałych - nasza Florencja Północy." (J. Remer, Madonna warowni wileńskiej, s. 1)

Galeria
2006
Wilno
Fot. 1
Wilno
Fot. 2
Wilno
Fot. 3
Wilno
Fot. 4
Wilno
Fot. 5
Wilno
Fot. 6
Wilno
Fot. 7
Wilno
Fot. 8
Wilno
Fot. 9
Wilno
Fot. 10
Wilno
Fot. 11
Wilno
Fot. 12
Wilno
Fot. 13
Wilno
Fot. 14
Wilno
Fot. 15
Wilno
Fot. 16
Wilno
Fot. 17
Wilno
Fot. 18
Wilno
Fot. 19
Wilno
Fot. 20
Wilno
Fot. 21
Wilno
Fot. 22
Wilno
Fot. 23
Wilno
Fot. 24
Wilno
Fot. 25
Wilno
Fot. 26
Wilno
Fot. 27
Wilno
Fot. 28
Wilno
Fot. 29
Wilno
Fot. 30
Wilno
Fot. 31
Wilno
Fot. 32
Wilno
Fot. 33
Wilno
Fot. 34
Wilno
Fot. 35
Wilno
Fot. 36
Wilno
Fot. 37
Wilno
Fot. 38
Wilno
Fot. 39
Wilno
Fot. 40
Wilno
Fot. 41
Wilno
Fot. 42
Wilno
Fot. 43
Wilno
Fot. 44
Wilno
Fot. 45