Kresy Wschodnie
MENU
Strona główna
O autorze
Księga Gości
Download
Forum
Dobra książka
Filmy
Linki
E-mail
FOTOGRAFIE
I INFORMACJE
flaga UkrainyUKRAINA
Chocim
Halicz
Kamieniec Podolski
Kijów
Lwów
Stanisławów
flaga LitwyLITWA
Troki
Wilno
POLECAM!!!
Najlepsze strony o Kresach!!!
STOPKA
gadu-gadu:
1975158

Kresy Wschodnie
©2005-2008 knapik
Tomasz Knapik | portfolio fotograficzne
Troki

Troki to niezwykle malownicza miejscowość oddalona o około 28 km na zachód od Wilna. Ową malowniczość tworzą nie tylko warunki geograficzne, tzn. położenie pośród czterech jezior, lecz również wieloetniczna mieszanka kulturowa, która przez wieki kształtowała architektoniczny wizerunek miasta. Tworzyli ją Litwini, Polacy, Rosjanie, Rusini a także orientalnie dla nas brzmiący Karaimi. Niegdysiejsza stolica Litwy obecnie liczy ok. 5,5 tys. mieszkańców.
Karaimi
Moim punktem startowym w poznawaniu Trok był dworzec autobusowy, a znajdująca się w jego bliskim sąsiedztwie tablica turystyczna (tutaj coś zbliżonego) wskazała trasę zwiedzania miasta. Początkowo miało ono zwyczajny, współczesny charakter. Z każdym jednak krokiem otoczenie nabierało coraz to większego uroku. Niewątpliwie tworzyły go wielobarwne, drewniane chaty karaimskie, tradycyjnie sytuowane szczytem do ulicy, z charakterystycznymi trzema oknami. Pośród tych domów znajduje się także kienesa (świątynia) karaimska, oraz restauracja, w której serwowane są tradycyjne potrawy karaimskie (obsługa w języku polskim, chociaż ceny "turystyczne"). Samo zaś słowo "Karaimi" oznacza narodowość lub wyznawców religii (wtedy pisane z małej litery), wywodzącej się z judaizmu. Konfesja ta została przyjęta przez część mieszkańców Krymu pochodzenia tureckiego. Stamtąd przywędrowali oni na ziemie księstwa halicko - wołyńskiego, a na tereny litewskie sprowadził ich książę Witold pod koniec XIV wieku (szczegóły dotyczące Karaimów i karaimizmu).
Zamek
Ta sama droga, którą podążamy od dworca, prowadzi dalej do jeziora Galve, gdzie na jednej z jego 21 wysp znajduje się gotycki zamek. Murowana forma warowni pochodzi z XIV wieku, kiedy stanowiła rezydencję Giedymina oraz jego synów Witolda i Kiejstuta. W późniejszych latach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, niestety jednak w XVII wieku popadł w ruinę głównie ze względu na zniszczenia (1655), będące skutkiem wojny między Rzecząpospolitą a Rosją. Swą obecną postać zawdzięcza dokonanym w XX wieku renowacjom. Obecnie w zamku znajduje się Trockie Muzeum Historyczne. O randze Trok w okresie przedrozbiorowym świadczy też to, że w latach 1413-1795 były one siedzibą województwa.
Do innych zabytów Trok należą między innymi pałac Tyszkiewiczów, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryji Panny oraz zamek na półwyspie.

Galeria
2006
Troki
Fot. 1
Troki
Fot. 2
Troki
Fot. 3
Troki
Fot. 4
Troki
Fot. 5
Troki
Fot. 6
Troki
Fot. 7
Troki
Fot. 8
Troki
Fot. 9
Troki
Fot. 10
Troki
Fot. 11
Troki
Fot. 12
Troki
Fot. 13
Troki
Fot. 14
Troki
Fot. 15
Troki
Fot. 16
Troki
Fot. 17