MENU
Strona główna
O autorze
Księga Gości
Download
Forum
Dobra książka
Filmy
Linki
E-mail
FOTOGRAFIE
I INFORMACJE
flaga UkrainyUKRAINA
Chocim
Halicz
Kamieniec Podolski
Kijów
Lwów
Stanisławów
flaga LitwyLITWA
Troki
Wilno
POLECAM!!!
Najlepsze strony o Kresach!!!
STOPKA
gadu-gadu:
1975158

Kresy Wschodnie
©2005-2008 knapik
Tomasz Knapik | portfolio fotograficzne
Chocim

Położenie
Chocim położony jest 37 km na południe od Kamieńca Podolskiego, niedaleko od granicy z Rumunią i Mołdawią. Administracyjnie przynależy do obwodu czerniowieckiego [zobacz]. Zdjęcie satelitarne chocimskiej twierdzy można obejrzeć [tutaj].
Historia
Znany jest w historii Polski przede wszystkim dzięki dwóm doniosłym zwycięstwom nad Turkami. Pierwsze miało miejsce w 1621 r., kiedy to 35 - tys. wojska koronne, dowodzone przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza, wspierane 40 - tys. posiłkami kozackimi hetmana Piotra Konaszewicza Sahajdacznego, zdołały obronić Rzeczpospolitą przed inwazją 120 - tys. armii Wielkiej Porty, prowadzonej przez sułtana Osmana II. Chocim należał wtedy do Hospodarstwa Mołdawskiego, uznającego zwierzchość lenną Turcji. Do rangi symbolu wiktorii chocimskiej urosła wspaniała współpraca polsko - kozacka, która już nigdy później nie kształtowała się tak pomyślnie.
Druga bitwa chocimska odbyła się w 1673, w rok po haniebnym traktacie buczackim, oddającym Podole w ręce tureckie. Utracony autorytet oraz represje wobec ludności Podola (m. in. zamienianie kościołów na meczety) zmobilizowały sejm do podjęcia zdecydowanych działań przeciw Imprerium Osmańskiemu. Wystawiona armia pod komendą hetmana Jana Sobieskiego odniosła zwycięstwo nad stacjonującymi w Chocimie Turkami. Tymczasem śmierć króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz odstąpienie z kampanii wojsk litewskich Michała Paca, niechętnie spoglądającego na sukcesy Sobieskiego, nie pozwoliły na zawarcie korzystnego pokoju. Triumf Sobieskiego otwarł mu natomiast drogę do przyszłej intronizacji.

Galeria
2005
Chocim
Fot. 1
Chocim
Fot. 2
Chocim
Fot. 3
Chocim
Fot. 4
Chocim
Fot. 5
Chocim
Fot. 6